5 načina za osnaživanje djece kroz kodiranje
Kodiranje može pomoći u osnaživanju djece na niz različitih načina, izgradnjom jakih, samouvjerenih, pozitivnih ličnosti. Kodiranje može pomoći djeci da ožive svoje ideje, koje onda mogu pokazati svojim prijateljima i porodicama i na koje se osjećaju ponosno. Sastavili smo 5 ključnih načina na koje će kodiranje pomoći u osnaživanju djece:
1. Uče da se izražavaju
Kodiranje kao način samoizražavanja omogućava djeci da istražuju svoju kreativnost. Kroz stvaranje igrica, djeca uče kako da se izraze na kreativan način, organizuju svoje misli, rješavaju probleme i razvijaju logičko razmišljanje.
2. Izgrađuju svoje samopouzdanje i samopoštovanje
- Samopoštovanje: Učeći kako da kreiraju svoje igre, djeca će se suočiti sa preprekama koje će ih podstaknuti na kritičko i efikasno razmišljanje. Tokom ovih izazova, djeca će otkrivati nova rješenja za probleme koje su smatrali nemogućim. Kroz ovaj proces, djeca šire svoje vidike i sagledavaju situaciju na nov način. Nakon što prevaziđu problem, osjetiće veliko zadovoljstvo i povećaće svoje samopoštovanje.
- Samopouzdanje: Programiranje pomaže djeci da greške shvate kao prilike za učenje i napredak. To im omogućava da izraze svoje mišljenje bez straha od sramote. Prepoznavanje grešaka pruža im priliku da dublje razmotre situaciju, poboljšaju kritičko razmišljanje i povećaju samopouzdanje.
3. Vježbaju otpornost i suočavanje sa neuspjehom
Kada djeca uče nove vještine, mogu se osećati ljuto i frustrirano ako stvari ne idu onako kako su planirali. To se odnosi i na kodiranje. Ovdje se radi o eksperimentisanju i izdržljivosti sa ciljem postizanja željenog rezultata. Da bi bili uspješni, moraju kontrolisati negativne emocije i prevazići ih kako bi ostvarili svoj cilj. Kroz kodiranje igrica, djeca nehotice uče i ove vještine.
4. Bolje razumiju svijet oko njih
Svijet se ubrzano kreće ka digitalnoj budućnosti. Digitalna pismenost će biti ključna za uspjeh u mnogim poslovima koji danas ne postoje. Kada deca razumiju i razvijaju ove vještine u ranoj dobi, stiču konkurentske prednosti za budućnost prilikom prijavljivanja za prakse, fakultete i poslove, kao i bolje razumijevanje današnjeg svijeta. Tako će moći pristupiti različitim situacijama sa znanjem i razumijevanjem. Što ranije počnu, to će im više biti ukorijenjeno.
5. Grade emocionalnu inteligenciju
Emocionalna inteligencija je ključna vještina koja će pomoći djeci u svim aspektima života i ima sve veći naglasak na radnom mjestu. Evo elemenata emocionalne inteligencije koji se mogu izgraditi kroz kodiranje kako bi se djeca osnažila:
- Samosvijest: Djeca razvijaju vještine da odmah identifikuju svoje lične snage i slabosti. Kada nešto ne funkcioniše, znaju da trebaju shvatiti kako to popraviti da radi.
- Empatija: Mnogi projekti kodiranja zahtijevaju da djeca rade zajedno. Da bi to uradili, potrebno je da poštuju i razumiju svačije stavove i mišljenja i da pronađu objektivan i fer način da dođu do kolektivne odluke na osnovu informacija. Ovo je veliki dio emocionalne inteligencije jer zahtijeva da djeca gledaju izvan sebe. Kako je kodiranje proces saradnje, djeca mogu unaprijediti ovu vještinu.
- Samo-motivacija: Djeca takođe treba da budu motivisana čak i kada se suočavaju sa izazovima. Iz kodiranja uče da, ako žele da im projekat zaživi, moraju nastaviti da budu motivisani i znaju da će to pronaći u sebi.
Odaberite školu u kojoj je vaše dijete zaista osnaženo kroz učenje kodiranja
U Logiscool-u vjerujemo da djeca mogu biti pozitivno uzbuđena zbog učenja našim pristupom obrazovanja zasnovanim na igri. Kao međunarodni edukatori sa 7 godina iskustva u podučavanju na hiljade djece programiranju, imamo najbolje alate i nastavni program da zaista osnažimo vaše dijete kroz kodiranje. Posetite nas na našim Danima otvorenih vrata i probajte besplatan čas, kako biste iskusili zabavni Logiscool doživljaj koji djeca toliko vole. Više informacija na https://www.logiscool.com/ba/apply/open-days.