Domaće i imigrantske generacije digitalnog svijeta

Digitalizacija
Logiscool
16. mar. 2021

Digitalni svijet se stalno mijenja i raste. Mnogi ovo doživljavaju kao poteškoću i izvor frustracija dok mlađe generacije to smatraju prirodnim načinom života.

U članku iz 2001. godine, američki pedagog, predavač i autor Marc Prensky predstavio je izraze „digitalni domorodac“ i „digitalni doseljenik“ da bi opisao dvije grupe i razlike između njih koje su uzrok tolikih problema u obrazovanju.

Mlađe generacije odrasle su (ili su direktno rođene) u svijetu gdje su od ranog djetinjstva okružene digitalnim alatima: računarima, web kamerama, pametnim telefonima ili internetom. Dječiji mozak je fleksibilan, što znači da će se prilagoditi upotrebi takvih alata: drugačije će misliti i učiti i imati drugačiji odnos sa tehnologijom od prethodnih generacija. Neka istraživanja čak kažu da se i njihova nervna struktura mijenja. Oni su digitalni domoroci.

Najstarija generacija među njima su Milenijalci, takođe zvani Generacija Y, koji su rođeni između ranih 80-ih i sredine 90-ih (zovu ih Milenijalci jer su u društvo odraslih počeli da ulaze oko prelaza milenijuma). Mnogi od njih su još i imali djetinjstvo bez digitalnih uređaja, ali su prešli u digitalnu kulturu relativno rano u životu. Njih nasljeđuje generacija Z, „zumeri“, koji su rođeni između kasnih 90-ih i vrlo ranih 2010-ih i koji su već imali pristup internetu od vrlo ranog doba. Najnovija generacija zove se Alfa, djeca rođena početkom 2010. pa do sada, od kojih su većina djeca Milenijalaca.

plava ikonica za mobitel čovjeka koji crta u plavoj majici pokazujući na tablu

A uz Domoroce tu su i Doseljenici: one generacije koje su tek kao odrasle naučile koristiti digitalne uređaje. Baš kao i kod učenja jezika, mozak razlikuje znanje stečeno u djetinjstvu i u odrasloj dobi te drugačije pohranjuje informacije. U stvarnom svijetu, doseljenik će uvijek zadržati strani naglasak; na sličan način, digitalni doseljenik također se može razlikovati od domorodaca: on bi mogao naučiti moderne tehnologije (možda čak i bolje od mlađih osoba), ali će ih svejedno koristiti malo drugačije. Razmislite o uredskom službeniku koji ispisuje dokument kako bi ga lektorisai i označio promjene olovkom, umjesto da koristi funkciju lekture svog programa za obradu teksta; ili stariji rođak, koji vas zove na telefon i pita jeste li primili email koji vam je poslao. Čak će se i najmarljiviji doseljenici povremeno spotaknuti i neće imati savršenu sliku o pravoj upotrebi Facebooka, Twittera i Instagrama, te ko je s kim trenutno cool.

Ova generacijska razlika postaje problem u školi kada stariji digitalni doseljenici pokušavaju poučavati domoroce i zbunjeni su poteškoćama. Domoroci su se od malih nogu naviknuli na brzo primanje i obradu informacija, da prvo vide dijagram ili sliku, a tek potom pročitaju objašnjenje. Navikli su na multitasking, na učenje uz muziku ili radeći nešto drugo. Pregledavajući internet, ne uče čitajući poglavlje po poglavlje, već nasumičnim pristupom: slijedeći linkove na ovaj ili onaj način, slažući materijal u svojoj glavi. Nije ni čudo da im tradicionalna pedagogija sa svojim sporim tempom poučavanja, striktno linearnom logikom i metodologijom "reci i testiraj" ne funkcioniše: uveliko se razlikuje od metoda učenja u kojima su rođeni.

Mi u Logiscool-u smatramo da je važno naoružati posljednju generaciju Digitalnih domorodaca digitalnom pismenošću koja će im biti potrebna u životu. Naši mladi treneri razmišljaju slično njima, i prenose svoje znanje razigrano, prilagođavajući se dječijem tempu i prirodnim metodama učenja. Naši 4–5-mjeseci dugi kursevi podučavaju kodiranje i druge digitalne predmete, kao što su video produkcija i robotika. Alternativno, naše radionice od 6–10 sesija omogućavaju djeci da brže uđu u dodatne uzbudljive teme, kao što su razvoj mobilnih aplikacija, 3D dizajn, digitalna ilustracija i Minecraft modifikacija. Registrujte se za naše kurseve ili radionice. Upoznajte metodologiju nastave zasnovanu na iskustvu koju smo razvili imajući na umu Digitalne domoroce!

Kursevi: >https://www.logiscool.com/ba/courses 

Radionice: >https://www.logiscool.com/ba/workshops