Inspirativna majka: Margaret Hamilton, pionir softverskog inženjerstva

Kodiranje i tehnologija
Logiscool
12. apr. 2021

Margaret Hamilton je izvanredna osoba i inspirativna majka. Kao mlada žena, Hamilton nije bila samo pionir u softverskom inženjerstvu i istraživanju svemira, već i brižna majka. Bila je u bliskoj i ljubavnoj vezi sa svojom kćerkom, koja je slučajno pronašla ozbiljnu i možda po život opasnu grešku u svemirskom programu Apollo.

Margaret Heafield Hamilton (rođena Margaret Elaine Heafield) rođena je 1936. godine. Studirala je matematiku 1950-ih i počela raditi na meteorološkom softveru na MIT-u. Odatle je prešla na pisanje softvera za američku mrežu protivzračne odbrane. Njen prvi zadatak, koji joj je dat kao oblik maltretiranja, bio je da pokuša popraviti program koji niko nije mogao shvatiti, a kamoli napraviti. Dio poteškoća je bio u tome što je autor sve svoje komentare za program dao na grčkom i latinskom. Margaret je iznenadila svoje vršnjake, ne samo uspješno pokrenuvši program, već i natjeravši ga da odštampa svoje rezultate na dva arhaična jezika.

Do tog trenutka, Margaretina kćerka Lauren je već bila rođena. Odgajanje djeteta dok imate zahtjevan posao može biti teško. Srećom, Hamilton je dobila veliku pomoć od svog supruga Jamesa. Prema njenim riječima, bila je "sretna što je imala vrlo modernog muža koji je razumio jednakost".

Margaret Hamilton pored gomile knjiga

Dok je još uvijek bila na MIT-u, priključila se inžinjerskom timu za Apollo program (američki pokušaj da pošalje čovjeka na Mjesec) gde je vremenom postala glavna za razvoj svog in-flight softvera. U svom radu, bila je pionir mnogih bitnih koncepata softverskog pisanja, a među najznačajnijim je programska sposobnost da uoči i da se povrati iz sopstvenih greški.

Margaret je često morala da radi noću ili vikendom, i redovno je vodila Lauren sa sobom. Jednog dana 1968. godine, pokrenula je kompjutersku simulaciju tokom pripreme za Apollo 8 misiju (prva misija koja je odvela čovjeka na Mjesec i nazad bez slijetanja). Tokom simulacije, Lauren je počela da ,,izigrava astronauta" i udara tipke na kontrolnom panelu sve dok se program nije srušio.

Nakon analize, Margaret je shvatila da je Lauren slučajno pokrenula program namijenjen da se koristi prije polijetanja, ali je to učinila dok je simulacija broda već bila na putu. Shvatila je da se ista greška može desiti tokom prave misije, ali joj nadređeni nisu dozvolili da to ispravi i jednostavno su izjavili da su astronauti trenirani da nikada ne prave greške. Nažalost, jedan od Apollo 8 astronauta je učinio baš to tokom pravog leta, što je prouzrokovalo veliki nered i rekonfiguraciju misije. Nakon tog incidenta, dozvolili su da Margaret promijeni softver tako da ima prednost nad pilotom u slučaju pokretanja tog programa u pogrešno vrijeme. Da Margaret nije povela svoju kćerku taj dan, greška je mogla da uhvati svakoga nespremnim i da izazove tragediju.

Margaret je jedna od troje ljudi koji su dobili priznanje za tvorce softverskog inžinjeringa (software engineering). Pisanje programa je tada bila novina, i tradicionalni inžinjeri, koji su radili hardver, bili su skloni da smatraju kako je to ispod njih. Ona je počela da govori "Hej, i mi smo takođe inžinjeri" i, konačno, na jednom Apollo sastanku, jedan od vrhunskih hardver stručnjaka se složio s njom, dajući legitimnost čitavom polju.

Današnji svijet je mnogo više digitalno povezan nego u eri ranog softverskog inžinjerstva i svemirskog istraživanja. Većina nas, bili roditelji ili ne, možda nemamo dodira sa svemirskim brodovima na poslu, ali i dalje moramo biti komforni sa tehnologijom kako bismo u potpunosti uživali u njenim prednostima. U Logiscool-u vjerujemo da samouvjerena digitalna pismenost počinje u ranim godinama. Prema tome, nudimo mnoštvo kurseva, kampova i radionica gdje djeca od 6 do 18 godina mogu da se upoznaju sa raznim aspektima programiranja, robotike, internet bezbjednosti, digitalnih medija, gejminga i da uče tehnološke vještine koje će im pomoći da budu uspješniji u svojim životima kao odrasle osobe. I ko zna? Neki od njih će možda na kraju pisati softver za svemirske programe 😊

Pogledajte naše zabavne i inspirativne Logiscool kurseve, radionice i kampove na https://www.logiscool.com/ba