Kako NASA-ina najnovija misija na Mars može promijeniti našu budućnost
Kao dio poslednje NASA misije na Mars, novi rover nazvan Perseverance je sletio na Crvenu planetu 18. februara ove godine, nakon putovanja sa Zemlje dugačkog skoro sedam mjeseci. Nakon slijetanja, poslao je nekoliko nevjerovatnih slika i podataka sa mjesta slijetanja.
Perseverance rover je robot sa šest točkova i težak je oko 1,025 kilograma. Ima sedam instrumenata, dva mikrofona i ukupno 23 kamere. Opremljen je bušilicom koja sakuplja važne uzorke nekih kamenja koji su najinteresantniji za istraživanje i stavlja ih sa strane u ,,cache" na površinu Marsa. U budućnosti misije, ti uzorci će se vratiti na Zemlju kako bi ih naučnici analizirali u laboratoriji koristeći specijalne instrumente, iz razloga što je ta oprema prevelika da se ponese na Mars.
Misija takođe pruža mogućnost da se sakupi znanje i koristi tehnologija za izazove budućih ljudskih ekspedicija na Mars. Ovo uključuje i testiranje metode za proizvodnju kisika na Marsu i saznanje kako prašina, vremenski i drugi uslovi okoline mogu da utiču na astronaute kada budu radili na Crvenoj planeti u budućnosti.
Nakon nešto više od mjesec dana na Marsu, rover Perseverance nije pronašao znakove ranije postojećeg života na planeti, ali stijene pronađene na mjestu slijetanja pokazuju znakove da su ih oblikovali vjetar i voda.
Ako Perseverance uspije pokazati konkretne naučne rezultate tokom planirane 2 godine ove misije, to bi moglo poslužiti kao veliki iskorak za istraživanje Marsa. Mogli bi se potvrditi prethodni nalazi vode, metana i organskih materija i pružiti više dokaza o ranijem životu i nastanjivosti. Takođe, ova misija će služiti kao priprema za buduće ljudske misije u narednih nekoliko decenija.
Strastvenom Perseverance timu trebalo je mnogo godina rada da se ova misija ostvari. Mnoga naučna polja morala su biti integrisana u takav uspješan tim i vidimo da su ne samo fizika, geologija i astronomija, već i inžinjerske nauke odigrale veliku ulogu u sastavljanju tako komplikovane mašine kao što je Perseverance rover. Načini kretanja rovera i rada njegovih robotskih ruku, ili funkcionisanje njegovih senzora, planirani su i izvedeni od strane namjenskih stručnih sistema i mašinskih inžinjera koji u svom radu uveliko koriste programiranje, robotiku i posebne računarski kontrolisane metode simulacije. Bez njih, ova misija ne bi bila uspješna.
Današnja djeca su sutrašnji astronautski inžinjeri
Iako naša djeca još uvijek nisu spremna za misije NASA-e kao što je Perseverance, uvijek ih možemo inspirisati na raznim naučnim poljima koje NASA profesionalci praktikuju svakog dana. Logiscool je spreman da zapali rakete interesovanja za djecu i lansira ih ka njihovim budućim vazduhoplovnim karijerama sa našim uzbudljivim petodnevnim dnevnim i online kampovima! Odličan početak je naš kamp Minecraft Mars misija, gdje djeca mogu da se oprobaju u inžinjerstvu na Crvenoj planeti u kompjuterski simuliranom okruženju. Logiscool robotički kampovi kao što su Lego, mBot ili Cozmo kampovi su za planiranje robotizovanih oruđa za svemirske letelice u budućnosti. Intenzivni programerski kampovi i drugi kampovi povezani sa kodiranjem, kao što su naši Kodu 3D, Android aplikacije ili kampovi vještačke inteligencije, otvaraju nove buduće mogućnosti za djecu, da planiraju i izvršavaju programe pokrenute na bilo kojoj mašini, uključujući i one svemirske. Priuštite svom djetetu deo svemirskog inžinjeringa sa nama! Više informacija o našem širokom spektru kampova za programiranje i digitalnu pismenost za buduće astronautske inžinjere možete pronaći ovdje: https://www.logiscool.com/ba/programs/camps