9 savjeta koji će promijeniti vaš život i očuvati zdravlje u eri rada na daljinu

Digitalizacija
Logiscool
20. jul. 2021

Prekomerna količina vremena koju provodimo na našim laptopima je postala sastavni dio modernog života a nakon toga je došla i globalna pandemija. Za tren oka su rad i učenje na daljinu postali uobičajena pojava dok je vrijeme provedeno pred ekranom poraslo prebrzo, dalje pogoršavajući sedentarni i samački aspekt savremenog života. Bilo da se radi o vašem poslu ili obrazovanju, sjedenje pred računarom zaglavljeni u kući će vas vremenom iscrpiti. Kako bismo vam pomogli da ostanete u top formi psihički i fizički, mi vam dajemo 9 korisnih savjeta koji će vam pomoći da prevaziđete sve izazove koje donosi era rada na daljinu

radni sto sa laptopom, sveskom, knjigama i mobilnim telefonom na njemu

Vodite računa u svom tijelu...

1. Nastavite da se krećete

Bilo da se radi o jogi, planinarenju, borilačkim vještinama, košarci, fudbalu ili podvodnom bockanju morskih krava, bavljenje sportom je nevjerovatno korisno za vaše tijelo i um. To je kliše, ali sport ne samo da gradi mišiće, već i karakter, čineći vas samopouzdanijim, čvršćim i ustrajnijim u procesu. Štaviše, znojenje vam pomaže da se oslobodite negativne energije i otjerate sve svoje brige - i, povrh svega, pruža sjajan način za druženje. Predlažemo vježbanje 3 do 4 puta sedmično, iako možete započeti svoje sportsko putovanje i sa manje dana. Samo nemojte odustati.

2. Idite u šetnju. Svaki. Dan.

Možda ne smatrate šetnju kroz kvart vježbanjem, ali dopustite nam da vam kažemo da je to zaista vježba. Ključ, kao i uvijek, leži u dosljednosti. Pokušajte ugurati šetnju u rasponu od 30 minuta do 1 sata u svoj dnevni raspored - vjerujte nam, to će učiniti čuda. Možete čak pretvoriti nešto tako svakodnevno kao što je kupovina namirnica u izazov. Zgrabite te torbe pune ukusnih poslastica, i krenite dužim putem kući. Za dodatnu motivaciju, obavezno preuzmite aplikaciju za brojanje koraka kako biste pratili svoje rezultate i napredak.

3. Napravite pauzu

Ostavite digitalni posao iza sebe 10 minuta na sat. Bilo koja aktivnost po vašem izboru koja vam skreće misli sa zadatka koji je pred vama bit će dovoljna - pogotovo ako ne uključuje buljenje u drugi ekran i zapravo vas tjera da ustanete sa stolice i krećete se. Napravite nekoliko joga poza, vježbe disanja, igrajte se sa svojim ljubimcem, operite suđe ili bilo koji drugi posao. Sve dok to nije posao, učenje ili telefon, vjerojatno dobija naš pečat odobrenja.

4. Pravi setup je sve

Imati pravi setup - ergonomsku uredsku stolicu, ekran u visini očiju, da nabrojimo dva najvažnija sastojka - poboljšava vašu posturu, što zauzvrat pomaže da izbjegnete probleme s leđima, glavobolje i druge probleme povezane s grbljenjem. Vježbajte savršeno držanje: povucite ramena nazad, držite leđa ravno uz stolicu i naslonite stopala ravno na pod bez prekriživanja nogu ili članaka. Teže je nego što se čini - ako mislite da smo dramatični, pokušajte odmah i vidite koliko dugo ćete izdržati.

5. Pazite na svoje uši

Nošenje slušalica cijeli dan može biti zgodno i sigurno se lako naviknuti, ali ružna istina je da to uopšte nije zdravo. Zvuk koji stalno udara tako blizu bubnjića može, u najgorem slučaju, oštetiti vaš sluh, a također uzrokuje vrtoglavicu, bol u uhu, infekcije uha i dovodi do razvoja ušnog voska, još jednog žarišta zdravstvenih problema povezanih s ušima.

6. Jedite zdravo

Zdrava, uravnotežena dijeta bogata vitaminima, nemasnim proteinima, povrćem i voćem apsolutni je temelj poboljšanja kvalitete života, održavanja idealne tjelesne težine i jačanja mentalne oštrine. Kažu da si ono što jedeš, pa pokušaj da ne postaneš brza hrana pomiješana sa gomilom slatkih grickalica. Online resursi su u izobilju - istražite, eksperimentirajte i pronađite ono što vam najbolje odgovara. Jesmo li spomenuli da se trebamo hidratizirati? Pa sad jesmo. Pijte. Tu. Vodu. Voda, ne kola.

...kao što se vi brinete za svoju dušu

7. Balansirajte svoj život i posao

Održavanje zdravog balansa života i posla, pod trenutnim okolnostima, je težak zadatak. Pošto se sve obavlja na daljinu, i ovako mutna linija između između našeg poslovnog i privatnog života je praktično nestala, a to čini izuzetno teškim da se zaista isključimo. Kako god, postoji mnoštvo načina za rebalans ove iscrpljujuće sveprisutnosti, a najočiglednije je održavanje dnevne rutine. Ustanite i idite na spavanje u isto vrijeme, pravite redovne pauze (uključujući i pauzu za ručak), provodite vrijeme sa voljenim osobama, vježbajte. Kada je kraj dana, isključite laptop, ostavite sve iza sebe i odmarajte se. Posao uglavnom može čekati - život ne može.

8. Ostanite u kontaktu

Rad ili učenje na daljinu su veoma teški, čineći i najdruštvenije osobe donekle izolovanim, posebno ako žive sami. Najvjerovatnije možemo napisati knjigu nepoželjnih posljedica usamljenosti i društvene izolacije, ali daćemo Vam jedan veoma bitan savjet: pričajte sa što više ljudi kao dio dnevne rutine. Čak i jednostavno ,,Šta ima?” može da dovede do dublje konverzacije. Pišite kolegi ili prijatelju iz škole. Idite na kafu, ručak, piće, bilo šta. Nazovite Vašu majku. Bezbroj je opcija, čak i sa bilo kojim potencijalnim Covid restrikcijama. Život se nije zaustavio, samo se promijenio, i morate se prilagoditi.

9. Budite prisutni

Vježbanje svhesnosti je imperativ ka poboljšanju mentalnog zdravlja, posebno u današnje vrijeme kada digitalne smetnje stalno bombarduju naša čula. Te smetnje nas čine zavisnim od aplikacija i platformi te nas lišavaju zadovoljstva koje dolazi sa prisutnošću u momentu. I to je ono na šta se svjesnost svodi: sposobnost da budete prisutni, sposobnost da se fokusirate na ono što je ispred Vas, da cijenite to i izvučete najbolje iz toga. Tako da, spustite telefon, isključite laptop, zaboravite gledanje u ekran na nekoliko sati, i osvrnite se na svaki blagoslov. Kao šlag na tortu, činjenica je da je prisutnost ta koja nas čini svjesnijim i empatičnijim, i pomoći će Vam da se ophodite prema drugima kao što želite da se ophode prema Vama – sposobnost koja je zgodna i uglavnom se isplati u svim pogledima života.

Mi u Logiscool-u svim srcem vjerujemo da su sadašnjost i budućnost digitalni. U svijetu u kome tehnologija dotiče svaki aspekt našeg života, ključno je da naša djeca postanu aktivni stvaraoci, a ne samo pasivni korisnici.

Takođe, verujemo da izgradnja dobrih navika pogoduje fizičkom i mentalnom zdravlju, kako bi se suprotstavili lošim stranama savremenog života. Naš cilj je da obezbjedimo da učenici budu opremljeni ne samo vještinama vezanim za kodiranje i digitalnu pismenost, već i životnim vještinama potrebnim da postanu zdravi, umni i fizički aktivni digitalni radnici.

Za više informacija o našim kursevima, radionicama i kampovima, posjetite naš sajt: https://www.logiscool.com/ba}