Uskršnja jaja (Easter eggs) – male tajne kompjuterskog svijeta
Možda ste ranije čuli za uskršnja jaja u kontekstu kompjuterskih igara (i, zapravo, i ozbiljnijih programa), ali šta su ona zapravo?
Ukratko, uskršnje jaje je mali skriveni dio programa koji je tamo postavljen kao iznenađenje. To može biti slika, šala,možda lik iz druge igre; ili bi to mogla da bude veća stvar, kao cijeli tajni nivo. Uskršnja jaja možete pronaći i u drugim medijima: filmski DVD-ovi možda sadrže skrivene karakteristike, a čak i stripovi i filmovi mogu imati skrivene tajne poruke za one koji su dovoljno oštri i upućeni da ih uoče.
Koncept uskršnjeg jajeta porijeklom potiče iz narodnih tradicija koje okružuju kršćanski sveti dan Uskrsa. Jaja, često živopisno ofarbana, dio su raznih uskršnjih proslava, a jedna od njih je Lov na uskršnja jaja: prava ili čokoladna jaja se kriju unutar kuće ili u bašti, a djeca se trude da ih prva pronađu. Kompjuterska uskršnja jaja, kao skriveni mali detalji, dobila su ime po ovoj tradicionalnoj aktivnosti.
Velikozuba Dopefish se prvi put pojavila u igrici "Commander Keen in Goodbye, Galaxy" iz 1991. godine, i postala jedna od najvećih insajderskih šala gejming industrije sa preko desetak skrivenih pojavljivanja u drugim igrama.
Prvo poznato kompjutersko uskršnje jaje bilo je sakriveno u velikim mainframe kompjuterima krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, a nekoliko kompjuterskih igara imalo ih je i tokom 70-ih godina. Ideja da se ove tajne nazovu uskršnja jaja (Easter eggs), datira iz 1980. godine i igre Avantura za Atari 2600 konzolu. U to vrijeme vlasnici kompanije Atari Inc. nisu dozvolili da njihovi programeri budu zaslužni za igre koje su napravili. To je urađeno djelimično zato kako bi se spriječilo da rivalske kompanije saznaju ko je napravio neke od najboljih igara i namamio ih da pređu kod njih, a djelimično i da bi se spriječilo da programeri igara postanu "poznati" i traže veću platu. Mnogi programeri, uključujući kreatora Avanture Warren Robinett-a, nisu se složili sa ovom odlukom rukovodstva, te je on odlučio da uradi nešto po tom pitanju. Programirao je tajnu u igri: ako bi igrač izveo određene specifične radnje, on ili ona bi pronašli skrivenu sobu u igri, gde je prikazana rečenica "Created by Warren Robinett". Pošto je soba bila sakrivena, Robinettovi šefovi su za to saznali tek nakon što su je pronašli neki posvećeni igrači. Robinettov šef je smatrao da su takve tajne zapravo dobra ideja, jer je to ohrabrilo igrače da još više igraju igre kako bi ih pronašli, i počeo da ohrabruje svoj tim da uključi slične trikove, koji se sada zovu uskršnja jaja.
Tajna soba i poruka u Avanturi, prva kompjuterska igra gdje se uskršnja jaja zapravo tako zovu
Duh je izašao iz boce, i sve više igara je počelo da uključuje uskršnja jaja, a čak i ozbiljni programi su ponekad dodali nekoliko. Excel 97 je imao čitavu (iako prilično jednostavnu) igru simulatora letenja skrivenu koja se mogla aktivirati nizom specifičnih radnji i unošenjem komplikovanog koda.
Excel 97 u normalnoj upotrebi (lijevo) i skriveni simulator leta (desno)
Google je posebno poznat po tome što ima dosta uskršnjih jaja, koja obično možete pronaći jednostavnim unošenjem ispravne fraze tokom pretrage. Da biste videli nekoliko, probajte guglati "do a barrel roll", "pac-man"ili "minesweeper". Ili, za primjer koji nije na Google-u, idite na YouTube pustite bilo koji video, ukucajte"awesome" na tastaturi i pogledajte traku toka video zapisa.
Ako čitate Logiscool-ove novinske članke, verovatno ste (u najmanju ruku) svjesni ogromne popularne igre Minecraft, pošto nudimo mnogo različitih Minecraft-ovih prazničnih kampova i radionica, koji uče djecu digitalnoj pismenosti i programiranju na razigran način. Minecraft u sebi ima brojna zabavna i maštovita uskršnja jaja, ali mnoga od njih su dostupna samo određenim datumima ili u određeno doba godine (kao što su Noć vještica ili Božić), ili su postojala samo u određenim starijim verzijama igre. Ali evo jednog kojeg uvek možete provjeriti: izaberite stavku sa oznakom imena, dajte je ovci, i nazovite ovcu "jeb_" (bez navodnika) da bi bila obojena duginom bojom.
I sa ovim Logiscool želi da vam poželi sretan lov na (kompjuterska) uskršnja jaja!